Crawl budget – co trzeba wiedzieć o SEO i indeksowaniu Google?
Co to jest crawl budget
Crawl budget w dużym skrócie mówiąc informuje o tym, jak chętnie boty Google indeksują naszą witrynę internetową. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo w jaki sposób można wpłynąć na crawl budget i dlaczego optymalizacja jest tak bardzo ważna.
O czym należy pamiętać?
Założenie nowoczesnej strony internetowej to dopiero połowa drogi do sukcesu, aby odnieść sukces w Internecie. Warto zadbać także o pozycjonowanie strony, dzięki czemu znajdziemy się wysoko w wynikach wyszukiwarki Google. Nasza strona www wyświetlana będzie w rankingu Google tylko wtedy, gdy zostanie zaindeksowana. Googleboty cały czas dokładnie przeczesują sieć w celu znalezienie wartościowych treści. Pamiętać należy o tym, że roboty indeksujące Google oparte są na kilku algorytmach, dlatego też niestety nie mogą przebywać wyłącznie na naszej witrynie i analizować wszelkie zmiany. Tajemniczy crawl budget w pewnym sensie opisuje limitowanie możliwości botów indeksujących.
Dlaczego crawl budget odgrywa tak ważną rolę?
Przy prostych stronach internetowych, które opierają się na stosunkowo niewielkiej ilości podstron crawl budget nie odgrywa tak wielkiej roli. Wynika to oczywiście z tego, że roboty Google bez problemu powinny zaindeksować wszystkie podstron. Inaczej wygląda jednak sytuacja w przypadku rozbudowanych stron. Mowa tutaj przede wszystkim o sklepach internetowych, które mogą zawierać nawet tysiące produktów. Przy pozycjonowaniu na długi ogon (long tail) crawl budget odgrywa bardzo ważną rolę.
Jak pozytywnie wpłynąć na crawl budget?
W pierwszej kolejności warto zadbać o kondycję naszej witryny, a w szczególności o jej optymalizację. Algorytmy Google cenią sobie funkcjonalne strony, które bardzo szybko się ładują i posiadają wartościowe treści. Indeksowanie strony może zostać utrudnione, gdy na naszej witrynie znajdować będzie się spam albo szkodliwe wirusy, robaki i trojany.
W indeksacji pomaga nie tylko linkowanie zewnętrze, ale również linkowanie wewnętrzne, dlatego też warto poważnie zastanowić się nad strukturą strony.
Jeżeli istnieje taka możliwość to najlepiej przygotować mapę strony. Pamiętać należy o tym, że istnieje również możliwość zablokowania poszczególnych podstron przed botami. Tego typu praktyki bardzo często stosuje się przy budowie nowej wersji strony. Jeżeli dana podstrona nie chce się zaindeksować, to warto sprawdzić czy nie jest ona blokowana przez parametr noindex.
Cenne wskazówki
Dobrą praktyką jet linkowanie poszczególnych podstron za pomocą anachorów, czyli tzw. tekstów w odnośnikach. W dzisiejszych czasach bardzo mocno promowane są lekkie i responsywne szablony, które prawidłowo wyświetlają się na wszystkich urządzeniach mobilnych. Dobrym pomysłem jest również systematyczne aktualizowanie wybranych treści.
Nowy content jest najlepszym wabikiem nie tylko na potencjalnych klientów, ale również na roboty Google. Najlepiej tworzyć treści, które odpowiadać będą na zapytania użytkowników.
Bardzo ważne jest również to, aby rozwiązać problemy z błędami 404. Bardzo częstym problemem są również błędne przekierowania przez które można znacząco stracić ruch na stronie. Bardzo duża ilość przekierowań 301 negatywnie wpływa na crawl budget.
Częstym problemem jest również tzw. duplicate content. Mowa tutaj o duplikowaniu contentu z innych domen, jak i również w obrębie własnej witryny. Unikalne treści znacząco ułatwią i przyśpieszą pozycjonowanie, dlatego też warto zatrudnić doświadczonego copywritera.
Jak sprawdzić indeksację swojej witryny?
Stan swojej witryny internetowej najłatwiej sprawdzić w Google Search Console, a w szczególności w zakładce „Stan”. To właśnie tutaj można sprawdzić, czy na poszczególnych podstronach nie ma żadnych problemów z indeksacją.
W Google Search Console można sprawdzić liczbę podstron, które są prawidłowo zaindeksowane, jak i również można znaleźć podstrony, które są wykluczone z indeksu. Osoby, które nie znają się na SEO mogą oczywiście skorzystać z pomocy doświadczonych agencji interaktywnych, które pomogą w optymalizacji witryny.