Nauka zdalna, czyli zdalne nauczanie (wszystko co musisz wiedzieć)


Nauka zdalna

Nauka zdalna, czyli zdalne nauczanie (wszystko co musisz wiedzieć)

Co to jest nauka zdalna? Definicja uczenia się zdalnie może początkowo wydawać się myląca, ale jest dość prosta i może nawet być odpowiednim rodzajem edukacji dla Ciebie. Dowiedzmy się więcej o tym czym jest nauka zdalna i zdalne nauczanie, czym różni się ona od nauki online i czy jest to idealne rozwiązanie dla Ciebie. 

Co to jest nauka na odległość?

Wiele słowników definiuje kształcenie na odległość jako „metodę nauki, w której nauczyciele i uczniowie nie spotykają się w klasie, ale korzystają z Internetu, poczty elektronicznej, poczty itp. w celu prowadzenia zajęć”.
Mówiąc najprościej, uczenie się na odległość ma miejsce wtedy, gdy uczniowie są oddzieleni od nauczycieli i rówieśników. Oznacza to, że uczniowie uczą się zdalnie i nie mają możliwości uczenia się twarzą w twarz z instruktorami lub innymi uczniami. 

Jaka jest różnica między nauką online a nauką na odległość?

1. Lokalizacja Nauka online może obejmować korzystanie z narzędzi i platform internetowych, podczas gdy nadal odbywa się to w zwykłej klasie. Kształcenie na odległość jest jednak zdalne i nie obejmuje żadnej interakcji twarzą w twarz między uczniem a nauczycielem.
 2. Interakcja
Nauka online może obejmować interakcję z nauczycielami i rówieśnikami, podczas gdy uczenie się na odległość nie obejmuje interakcji osobistych.

3. Intencja Nauka online może być wykorzystywana jako uzupełnienie dla nauczycieli na ich kursach, podczas gdy nauka na odległość zastępuje nauczycieli instruktażem wstępnie ustawionym na platformie edukacyjnej.

Co to jest nauczanie zdalne?

Nauczanie zdalne ma miejsce wtedy, gdy nauczyciele lub uczniowie korzystają z narzędzi edukacyjnych dostępnych w Internecie.
Nauka online to szersze pojęcie które oznacza, że uczniowie mogą również korzystać z narzędzi internetowych, gdy są fizycznie w klasie ze swoim nauczycielem i rówieśnikami. Nauka online może być wykorzystywana w dowolnym miejscu i czasie, więc nauczyciele mogą używać ich jako narzędzi w klasie lub do przygotowania i zadań w domu.
Narzędzia do nauki online są często używane do tworzenia środowisk nauczania mieszanego w klasie. Pomaga to utrzymać zaangażowanie uczniów w zajęcia i materiał.
Nauka online pomaga również nauczycielom zaoszczędzić czas na przygotowanie przed zajęciami. Za pomocą narzędzi edukacyjnych online nauczyciele mogą spędzać więcej czasu na ocenianiu prac, poświęcaniu uwagi uczniom indywidualnie, a może nawet na zdobywaniu wolnego czasu dla siebie w napiętym harmonogramie pracy.

Co to jest edukacja na odległość?

Kształcenie na odległość nie obejmuje żadnej osobistej interakcji z instruktorem lub rówieśnikami. Uczniowie uczą się samodzielnie w domu, a nauka jest bardziej indywidualna i różni się szybkością i harmonogramem w zależności od indywidualnego ucznia i jego dostępności. 
Kształcenie na odległość faktycznie opiera się na narzędziach edukacyjnych uczenia się online i prawdopodobnie dlatego jest między nimi istnieje pewne zamieszanie. Możliwe jest również studiowanie na odległość online. W tym sensie uczenie się na odległość jest podzbiorem uczenia się online.

Ponieważ edukacja na odległość jest zdalna, może łączyć studentów z uniwersytetami na całym świecie, czyniąc ją bardziej dostępną opcją dla studentów w różnych krajach. Wiadomo również, że jest bardziej przystępna cenowo, co jest kolejnym czynnikiem, który pomaga uczynić edukację bardziej dostępną dla wielu studentów na całym świecie i na różnych poziomach społeczno-ekonomicznych.

Korzyści jakie daje nauka zdalna

Jak wspomniano powyżej, studenci mogą studiować na uniwersytetach i szkołach na całym świecie, nawet jeśli nie są w stanie podróżować na dane zajęcia. Dzięki temu najlepsze uniwersytety są dostępne dla studentów, którzy w innym przypadku nie byliby w stanie uczęszczać ze względu na odległość, finanse lub inne okoliczności.

Kształcenie zdalne jest niezwykle ważne dla tych, którzy nie mogą uczestniczyć w programach z powodu komplikacji zdrowotnych, poważnego niepokoju społecznego, napiętego harmonogramu pracy lub wymagań rodzicielskich lub innych sytuacji, które wymagają zamknięcia w domu. 
Programy internetowe są przeznaczone dla studentów, którzy preferują lub potrzebują edukacji na odległość. 
Nauka zdalna zapewnia edukację na odległość uczniom, którzy mogą mieć ograniczenia fizyczne lub zdrowotne, mieszkającym w odległych obszarach lub tym, którzy nie mogą uczęszczać do szkoły z powodu późnych godzin pracy lub wychowywania rodziny. Zapewnia to ludziom równe szanse w dostępie do szkolnictwa wyższego pomimo ograniczeń lub lokalizacji.

Rodzaje nauczania na odległość w trybie zdalnym

Widzisz już jakie są plusy w porównaniu z tym co oferuje stacjonarny tryb nauki. Zobaczmy teraz jakie są najpopularniejsze formy i rodzaje:

1. Kursy online

Kursy online są zwykle oferowane jako zajęcia dodatkowe na tradycyjnych stopniach. Dopóki uczniowie mają dostęp do komputera i Internetu, mogą uczyć się i otrzymywać instrukcje w domu.

2. Kursy hybrydowe

Kursy hybrydowe łączą tradycyjne ustawienia w klasie z nauką online w domu. Może to oznaczać, że studenci uczą się indywidualnie w domu i spotykają się na osobiste instrukcje lub wykłady w określonych odstępach czasu podczas kursu. Zakres nauki w domu i w klasie różni się dla każdego kursu hybrydowego.

3. Zajęcia konferencyjne

Konferencje pozwalają uczniom i nauczycielom spotykać się na zajęciach w czasie rzeczywistym, zarówno w grupie, jak i indywidualnie z instruktorem. Korzystając z telefonu lub czatu wideo, takiego jak Skype, Zoom, Google meet, uczniowie i nauczyciele mogą uczestniczyć w lekcjach na żywo niezależnie od odległości.

4. Kursy korespondencyjne

Kursy korespondencyjne składają się z uczniów angażujących się w materiał klasowy za pośrednictwem poczty lub e-maila. Uczniowie otrzymują materiały i zadania pocztą, a ukończone zadania odsyłają z powrotem tą samą metodą.

Co działa najlepiej dla Ciebie?

Teraz, gdy znasz już definicję czym jest nauka zdalna i różne dostępne rodzaje, możesz zdecydować, czy jest ona odpowiednia dla Ciebie i Twojego życia. Wielu studentów uważa kształcenie na odległość za satysfakcjonujący i praktyczny sposób na uzyskanie wysokiej jakości edukacji, bez konieczności uczęszczania na tradycyjny uniwersytet.

Niezależnie od tego, czy szukasz programu, który pozwoli Ci pracować lub mieć czas aby założyć rodzinę, czy też możesz cierpieć na schorzenie, które powoduje że spędzasz większość czasu w domu, nauka na odległość może być świetnym sposobem na zdobycie cennej wiedzy i narzędzi. To Twoja przyszłość. Zapraszamy na nasze kursy i szkolenia online.

metody płatności za kurs
×