Co to jest e-learning
E–learning często nazywany też jako e-nauka – są to szkolenia lub nauczanie z użyciem technologii informatycznej (IT). Polega na wspomaganiu procesu dydaktycznego z pomocą telefonów komórkowych, komputerów osobistych (desktop i laptop), smartfonów, tabletów i internetu. Elearning daje wspaniałą szansę ukończenie szkolenia, kursu,czy nawet studiów bez konieczności obecności fizycznej w sali wykładowej (nazywa się to distance learning).
Dlaczego elearning zmienia świat nauki?
Uczenie się w internecie (znane również jako uczenie cyfrowe lub uczenie online) jest obecnie ogromnym tematem debat i rozmów, zarówno w kręgach edukacyjnych, jak i w świetle przyszłości edukacji o które mocno myśli się w Polsce.
E-learning to fantastyczny sposób na zdobywanie nowych umiejętności, poszerzanie horyzontów i dostęp do kursów edukacyjnych po znacznie niższej cenie niż w innym przypadku – a wszystko to w zaciszu własnego domu.
Ten przewodnik ma na celu wyjaśnienie korzyści płynących z e-learningu i jak możesz zintegrować go z własnym życiem, niezależnie od okoliczności.
Czym jest e-learning?
E-learning to rodzaj nauki prowadzonej cyfrowo za pośrednictwem mediów elektronicznych, zazwyczaj z wykorzystaniem Internetu.
Można uzyskać do niego dostęp za pośrednictwem większości urządzeń elektronicznych, w tym komputera, laptopa, tabletu lub smartfona, dzięki czemu jest to uniwersalny i łatwy sposób nauki dla uczniów, gdziekolwiek się znajdują. Zasoby e-learningowe mają różne formy – od programów komputerowych i kursów cyfrowych po interaktywną platformę i aplikacje online.
Poniżej przedstawiamy kilka typowych metod e-learningu oraz różnice między nimi.
Materiały cyfrowe
E-learning może odbywać się poprzez konsumpcję filmów, dokumentów PDF, pokazów slajdów i dokumentów tekstowych. Dzięki dostępności tych zasobów każdemu niezwykle łatwo jest nauczyć się nowej umiejętności we własnym tempie.
Kursy online
Kursy online są często dostarczane przez systemy zarządzania nauczaniem (LMS learning management system) i umożliwiają dostarczanie materiałów edukacyjnych w stałym tempie, zorganizowanych w sekcje i fragmenty, aby ułatwić uczniowi.
Często dostarczane są z interaktywnymi materiałami, aby umożliwić uczniowi przetestowanie i zastosowanie własnej wiedzy.
Popularni dostawcy kursów online to Skillshare i Udemy. Na szczęście na naszym portalu możesz znaleźć lepsze jakościowo kursy. W sumie sprawdź teraz!
Wirtualne korepetycje
Dzięki internetowi prywatni korepetytorzy nie są już tak drodzy jak kiedyś. Dzięki stronom internetowym oferującym usługi właśnie typu nauczanie, korepetycje i konsultacje można teraz łatwo znaleźć korepetytorów online z dowolnego przedmiotu w przystępnej cenie. Lekcje są realizowane za pośrednictwem platform komunikacji wideo, takich jak Skype i Zoom.
Aplikacje i oprogramowanie
Aplikacje i oprogramowanie nie są niczym nowym, a wiele osób odkrywa niesamowite możliwości uczenia się dzięki aplikacjom, które można pobrać bezpośrednio na swój telefon.
Na przykład możesz nauczyć się nowego języka z Duolingo, lub gry na instrumencie czy śpiewu.
Oprogramowanie do nauki może być również używane zarówno w trybie online, jak i offline, aby uczestniczyć we wspólnych kursach edukacyjnych (jak wspomniano powyżej) lub angażować się we własne, osobiste doświadczenia i pobudzać zmysły podczas nauki.
Czym jest e-learning w edukacji?
Ponieważ wiele szkół w Polsce było kiedyś zamkniętych z powodu pandemii, nauczyciele i uczniowie zaczęli wtedy korzystać z metod e-learningowych, aby kontynuować naukę zdalnie w domu.
Wiele szkół stało się silnymi mistrzami edytech i tworzyło płynną i elastyczną naukę dzięki wykorzystaniu platform cyfrowych.
Nauczyciele wdrażają e-learning na wiele sposobów, aby kontynuować nauczanie zgodnie ze swoim programem nauczania. Jednym z głównych sposobów jest wykorzystanie wirtualnych „klas” lub lekcji za pomocą platform komunikacji wideo, takich jak Zoom, microsoft teams czy google meet. Nauczyciel jest w stanie planować i prowadzić lekcje w normalny sposób, przy czym wszyscy uczniowie uczęszczają na lekcje z własnego domu. Wspaniałą rzeczą w Zoom jest to, że można uzyskać do niego dostęp zarówno na telefonie, jak i na komputerze, co zwiększa elastyczność uczniów.
Nauczyciele mogą również tworzyć i rozpowszechniać materiały edukacyjne za pośrednictwem platform takich jak Google Classroom i Edmodo. A jeśli chodzi o znajdowanie planów lekcji i materiałów do nauki, w Internecie dostępnych jest całe bogactwo zasobów, które można udostępniać.
Jakie znaczenie ma e-learning w edukacji?
Obecnie e-learning odgrywa ogromną rolę w edukacji, zapewniając uczniom możliwość kontynuowania nauki z różnych powodów jeśli nie mogą fizycznie stawić się w klasie.
Poza tym e-learning odgrywa ważną rolę w nowoczesnej szkole czy uniwersytecie, umożliwiając nauczycielom dzielenie się postępami uczniów z rodzicami i umożliwiając uczniom kontynuowanie nauki poza klasą za pośrednictwem aplikacji, materiałów edukacyjnych online i centrów udostępniania.
Wreszcie, e-learning pozwala salom lekcyjnym i szkołom zbliżyć się nieco do wyeliminowania papieru. Chociaż nie można powiedzieć, że papierowe książki i materiały staną się całkowicie przestarzałe, narzędzia i zasoby e-learningowe odgrywają ogromną rolę w ograniczaniu marnotrawstwa papieru i pomaganiu szkołom w dbaniu o środowisko.
Co to jest e-learning we własnym tempie?
E-learning we własnym tempie ma miejsce wtedy, gdy uczeń ma swobodę wyboru tempa, w jakim korzysta z materiału dydaktycznego, i może zdecydować, kiedy jest gotowy, aby przejść do następnego kroku.
Pozwala to na przyjemne, wolne od presji doświadczenie uczenia się, które często prowadzi do lepszego zatrzymywania informacji i wzmocnionej pasji do tematu.
Niemal wszystkie platformy e-learningowe, w szczególności aplikacje i kursy online, przybierają własny styl.
Zalety i wady e-learningu
E-learning ma mnóstwo zalet, które sprawiają, że jest to pierwszy punkt kontaktowy dla wielu zmotywowanych uczniów. Istnieje jednak również kilka wad, o których należy pamiętać, a może to oznaczać, że nie jest to odpowiednie we wszystkich przypadkach.
Oto zalety i wady e-learningu:
Korzyści z e-learningu
Niedrogi i oszczędzający czas
Ponieważ dostęp do e-learningu można uzyskać praktycznie z dowolnego miejsca – w tym z własnego domu – eliminuje to koszty podróży, materiałów drukowanych oraz koszty związane z prowadzeniem biura lub instytutu edukacyjnego.
Oznacza to, że nauka online może nie tylko oszczędzić czas wszystkim, ale także sprawia, że nauka jest znacznie bardziej przystępna dla osób uczących się.
Uczniowie mogą uczyć się w dowolnym miejscu i czasie
W dzisiejszych czasach dostęp do e-learningu można uzyskać z niemal każdego urządzenia, co oznacza, że nauka nie musi być kontynuowana tylko w klasie, a nawet w domu.
Aplikacje i platformy edukacyjne online umożliwiają uczniom kontynuację procesu uczenia się, gdy jest to dla nich wygodne – także w podróży – co oznacza, że mogą poczynić większe postępy w nauce.
Łatwe śledzenie postępów
Większość aplikacji i systemu zarządzania nauką (LMS) umożliwia uczniowi śledzenie i monitorowanie własnych postępów, co pozwala zachować motywację, ponieważ może spojrzeć wstecz i zobaczyć, jak daleko zaszedł.
Nauczyciele lub korepetytorzy mogą również śledzić, w jakim stopniu ich uczniowie zajmują się konkretnym kursem lub modułem przedmiotowym i oceniać, kiedy potrzebna jest dodatkowa pomoc.
Jest dyskretny
Nie każdy czuje się komfortowo ucząc się w dużej grupie, ale e-learning pozwala każdemu zająć się tematem we własnym tempie, z interaktywnymi zadaniami zapewniającymi dokładne zrozumienie przez cały każdy moduł.
Wady e-learningu
Wymaga automotywacji
E-learning wymaga samodyscypliny i motywacji, aby odnieść sukces. Ponieważ uczeń jest w pełni odpowiedzialny za swoje postępy, dosłownie wyjdzie z uczenia się to ile czasu włożył.
W przypadku szkół e-learning będzie zwykle nadzorowany przez nauczyciela, rodzica lub lidera, który może zapewnić, że uczniowie zaangażują się w proces i uzyskają najlepsze wyniki. Ale nawet wtedy, szczególnie w przypadku uczenia się na odległość, nadal wymaga to od samych uczniów elementu samodyscypliny.
Nie zapewnia szkolenia praktycznego
E-learning może zapewnić teoretyczny aspekt ćwiczenia szkoleniowego, ale nie może zapewnić szkolenia praktycznego, które może być potrzebne w przypadku niektórych przedmiotów w celu zapewnienia kompetencji. Byłby to przykład blended learningu, który umożliwia korzystanie z e-learningu obok tradycyjnych szkoleń stacjonarnych.
Brakuje bezpośredniego aspektu uczenia się
Dla niektórych osób kontakt twarzą w twarz może być dla nich ogromnym motywatorem, czego najczęściej brakuje w e-learningu. Nawet jeśli uczeń ma dostęp do prawdziwego korepetytora online, brakuje aspektu społecznego, co może sprawić, że e-learning nie jest odpowiednią opcją dla wszystkich.