Doradztwo dla przedsiębiorców -jak rozwijać i promować biznes


Doradztwo dla przedsiębiorców

Czym jest doradztwo dla przedsiębiorców?

Realia biznesowe w Polsce, i na świecie zresztą też, ciągle się zmieniają.

Pędząca inflacja, czy problem z dostępem do niektórych dóbr powodują, że właściciele przedsiębiorstw muszą na bieżąco korygować swoje cele biznesowe.

Prowadzenie firmy wymusza nieustanną analizę konkurencji, rynku i przewidywanie przyszłości. Każdy kto potrzebuje pomocy, może skorzystać usług doradztwa dla przedsiębiorców.

Co obejmuje doradztwo dla przedsiębiorców?

Przedsiębiorcy najczęściej szukają wsparcia w zakresie prawa i finansów. Często korzystają z usług doradców podatkowych.

Dzięki fachowej pomocy mogą zoptymalizować podatki w firmie, czy sporządzić dokumentację dla urzędu skarbowego.

Doradca może także reprezentować przedsiębiorcę przed sądami administracyjnymi i innymi instytucjami państwowymi.

Ponadto wielu biznesmenów szuka porad prawnych w zakresie sporządzania umów, czy przekształceń w firmie. W tym celu często wynajmują kancelarie prawne lub zatrudniają radcę prawnego, który specjalizuje się w tego rodzaju przepisach.

Biznes ma rację bytu tylko wtedy, gdy przynosi właścicielowi zyski. Aby pomnożyć swój kapitał i przyciągnąć nowych klientów, przedsiębiorcy wynajmują specjalistów od marketingu i reklamy.

Ich rolą jest stworzenie strategii reklamowej całej firmy albo kampanii dla konkretnych produktów. Niewielkie firmy najczęściej stawiają na poprawę widoczności w internecie, inwestując w specjalistę od mediów społecznościowych.

Przedsiębiorcy oczekują również pomocy w zakresie codziennego funkcjonowania firmy. Często chcą się dowiedzieć, jak rekrutować pracowników, delegować zadania, czy egzekwować wykonanie obowiązków.

Jeśli to konieczne, doradca może sprawdzić, czy wewnętrzna komunikacja i firmowe procesy są jasne dla wszystkich pracowników. Gdy konieczne będą zmiany, pomoże je wdrożyć.

Kto może skorzystać z doradztwa dla przedsiębiorców?

Doradztwo dla przedsiębiorców to usługi, z których mogą skorzystać początkujący biznesmeni oraz ci, którzy już od dawna funkcjonują na rynku. Każdy właściciel firmy potrzebuje porad w innym zakresie.

Młody przedsiębiorca będzie szukać odpowiedzi na pytanie o to, jak zacząć, jakie formalności spełnić, by legalnie prowadzić działalność.

Doświadczony właściciel firmy może potrzebować pomocy w zakresie przekształcenia w spółkę, przebranżowienia, czy usprawnienia firmowych procesów.

Audyt – specyficzne doradztwo dla przedsiębiorstw i osób decyzyjnych

Właściciele większych przedsiębiorstw czasem decydują się na przeprowadzenie niezależnego audytu w firmie.

Firmy przeprowadzające audyt badają poprawność firmowych procesów, sprawdzają jakość funkcjonowania badanego podmiotu a na koniec wystawiają diagnozę.

Na jej podstawie audytorzy wskazują, co należy poprawić, a które obszary działają bez zarzutu. Wyniki audytu są źródłem niezależnej oceny.

Od nich można rozpocząć gruntowne zmiany w zakresie działania firmy.

Firmy, które zrzeszają niezależnych audytorów często świadczą również kompleksowe usługi doradztwa dla przedsiębiorców w zakresie ocenianych obszarów.

Najprościej mówiąc, jeśli przedsiębiorca zleci audyt bezpieczeństwa, to poza wynikami, otrzymać może konkretne zalecenia i pomoc we wdrożeniu zmian.

Gdzie szukać pomocy?

Początkujący przedsiębiorcy mogą zgłaszać się do lokalnych inkubatorów przedsiębiorczości, w których pomoc uzyskają bezpłatnie lub za niewielką kwotę.

Dzięki inkubatorowi łatwiej będzie im wystartować na rynku, bo inkubator może przejąć część ich obowiązków księgowych. Usługi doradztwa dla nowych przedsiębiorców świadczy także Polska Izba Gospodarcza.

Doradca biznesowy dla firm

Bezpłatne usługi doradztwa oferują również lokalne urzędy państwowe. Warto sprawdzać strony internetowe swojego urzędu pracy albo jednostek samorządu terytorialnego.

Zdarza się, że zatrudnieni są tam prawnicy, którzy udzielają bezpłatnych porad przedsiębiorcom.

Przedsiębiorcy mogą uzyskać pomoc w ramach programów pilotażowych, które przeprowadzają lokalne Agencje Rozwoju Regionalnego.

Doradztwo biznesowe dla firm

Na rynku funkcjonują także duże firmy, które za konkretne pieniądze świadczą usługi doradztwa.

Tam warto zgłaszać się wtedy, kiedy potrzebna jest duża zmiana, a środki na nią przeznaczone też nie są małe.

Porady dla przedsiębiorców świadczą również fundacje i stowarzyszenia. W wielu z nich pomoc można uzyskać bezpłatnie lub za symboliczną opłatę.

Warto także należeć do lokalnych grup zrzeszających biznesmenów. Po pierwsze dlatego, że wiele można się dowiedzieć od kolegów po fachu.

Po drugie zaś jeśli są to grupy sformalizowane, mogą współpracować z doradcami, którzy pomagają przedsiębiorcom.

Doradca biznesowy online

Wielcy biznesmeni otaczają się doradcami i nikogo nie dziwi to, że przed podjęciem decyzji sprawdzają różne opcje i pytają doradców o zdanie.

Dobrze, by tego rodzaju praktyki przeniosły się również do mniejszych firm. Warto przeanalizować swoją sytuację i poszukać rozwiązań wspólnie z fachowcami od prawa pracy, czy planowania budżetu, by osiągnąć założone cele.

Przedsiębiorca powinien pamiętać o tym, że decyzję musi podjąć sam, ale może opierać się na analizie, którą przygotuje mu ktoś, kto porusza się po danym obszarze lepiej od niego.

metody płatności za kurs
×