Spotkania biznesowe -co to jest, jak się przygotować i jak prowadzić?


Spotkania biznesowe

Jak powinny wyglądać spotkania biznesowe?

Istnieje wiele pomysłów na spotkania biznesowe. Okazuje się, że niewielka liczba pracowników to niskie nakłady na zarządzanie kadrą.

W czasie, kiedy przedsiębiorstwo zaczyna prężnie się rozwijać, a pracowników stale przybywa, coraz trudniej jest docierać do każdego z osobna i ustalać wspólne cele w działalności gospodarczej. W teorii w tego typu sytuacji sprawdzają się wewnętrzne spotkania biznesowe. Warto dowiedzieć się, na czym one polegają.

Co to są spotkania biznesowe?

Spotkania biznesowe najczęściej są związane z pewną formalną procedurą. To znaczy odbywają się w określonym z gy porządku, a sam przebieg zwykle jest protokołowany. Głównym celem spotkań biznesowych jest komunikacja, między przedstawicielami różnych form, organów, czy pomiędzy członkami zespołu.

Jakie są rodzaje spotkań biznesowych?

Spotkania biznesowe rodzaje:

  • Konferencja.
  • Zjazd.
  • Impreza integracyjna.
  • Kongres.
  • Konwencja.
  • Szkolenie.
  • Targi i wystawy.
  • Impreza motywacyjna (incentive event)

Spotkania biznesowe savoir vivre

Aby dobrze wypaść na spotkaniu biznesowym musisz przestrzegać najważniejszych zasad:

  • bądź punktualny
  • przestrzegaj formalnego dress code
  • poznaj i zastosuj zasady mowy ciała
  • przestrzegaj hierarchii
  • przejdź szkolenie z negocjacji
  • wyciszaj telefon

Czy warto organizować spotkania biznesowe?

Spotkanie biznesowe w przedsiębiorstwie jest świetną okazją na omówienie z zespołem projektów oraz celów firmy.

Dodatkowo może okazać się, iż jego mało profesjonalna organizacja, a ponadto brak uwagi poświęcanej uczestnikom może sprowadzić je do poziomu mało przyjemnego obowiązku.

Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że pracownicy nierzadko składają skargi na to, że w czasie zebrania zwykle się nudzą.

Bardzo często twierdzą oni też, iż spotkania biznesowe zabierają im cenny czas, który można przeznaczyć na przykład na wykonywanie swych obowiązków. Inni natomiast są bardziej zaradni i wypełniają inną pracę.

Markują nierzadko uważne słuchanie prowadzącego spotkanie. Dlatego ciężko czasem uznać tego typu spotkanie biznesowe za efektywne bądź przydatne.

Spotkanie biznesowe czy formalne zebrania?

Warto też zauważyć, że z innej strony ciężko jest całkowicie porzucić firmowe zebrania, bowiem tylko w czasie nich szef bądź kierownik ma sposobność do dotarcia do szerszego grona pracowników, nie poświęcając do tego celu każdego dnia na indywidualne rozmowy z pracownikiem.

Bardzo często wymagane jest też spotkanie z całą grupą wypełniającą dany projekt bądź dział, który zajmuje się konkretnie wskazanymi zadaniami. Spotkania biznesowe są bardzo istotne w kwestii prawidłowej organizacji każdego przedsiębiorstwa. W obecnych czasach coraz więcej szefów firm stawia na takowe.

Okazuje się, że spotkania biznesowe wewnątrz przedsiębiorstwa są nierzadko koniecznym wymogiem. Z tego powodu należy zastanowić się, w jaki sposób można je zorganizować, żeby były jak najlepsze.

Nierzadko konieczne jest też skupienie się na uczestnikach zebrania, bowiem często jest to dla nich przykry obowiązek, który przynosi tylko poczucie zmarnowanego czasu, co jest błędem.

Spotkania biznesowe – o czym musisz pamiętać.

Wiele osób zastanawia się, jak zorganizować spotkania biznesowe. Okazuje się, że planowanie spotkania trzeba zacząć od zadecydowania o liczbie ludzi, którzy dostaną na nie zaproszenie. Jest to bardzo istotne. Dobrym pomysłem jest zapraszanie mniejszej liczby osób na takie spotkanie.

W ten sposób każdy może mieć szansę dojścia do głosu, nie ryzykując przy tym wydłużenia się spotkania na cały ośmiogodzinny dzień w pracy. Idealnym sposobem jest też zorganizowanie spotkania tylko dla przedstawicieli bądź kierowników, którzy kolejno mogą przekazać reszcie swojej grupy pracowniczej istotne wnioski oraz efekty.

Bardzo ważny jest też czas, który przeznaczony został na tego typu spotkanie. Nie trzeba tłumaczyć, że powinno być one niedługie. Jeżeli jednakże pojawia się konieczność długiego spotkania biznesowego, która ma trwać kilka godzin, trzeba postawić na przerwy.

W ten sposób o wiele łatwiej jest skupić znowu uwagę uczestników spotkania biznesowego, co jest niesamowicie istotne. Takie spotkanie musi mieć dokładnie ustalone godziny rozpoczęcia oraz zakończenia.

Trzeba też zwrócić uwagę na to, że uczestnicy, którzy znają prowadzącego jako osobę punktualną oraz trzymającą wszystko w wyznaczonych ramach czasowych, o wiele lepiej mogą koncentrować się na omawianych zagadnieniach, co jest także niesamowicie istotne.

Warto zaznaczyć, że plan przyda się także w czasie zebrania. Świetnym nawykiem będzie przygotowanie wstępnej rozpiski jeszcze przed rozpoczęciem spotkania. Trzeba ją wysłać do wszystkich jego uczestników.

Dobrze jest też określić w niej konkretny cel, miejsce, a także tematykę. Niezwykle istotny jest również czas samej narady. W ten sposób pracownicy mogą się odpowiednio do takiego spotkania przygotować.

W czasie wspólnej debaty będzie możliwe przedstawienie solidnie przemyślanych argumentów oraz pomysłów, co jest także bardzo ważne. Jeśli mowa o samym planie, musi on zostać dostosowany głównie do jego celu.

Trzeba pamiętać o tym, iż inaczej prowadzone jest spotkanie w celu integracyjnym, a inaczej szkolenie prezentacyjne. Nierzadko dobrym wyborem jest zdecydowanie się na zebranie w formie burzy mózgów.

Mowa tutaj o wymyślaniu potencjalnie dobrych rozwiązań w luźnej formie.

Z tego powodu do każdego zebrania trzeba dopasować właściwie rozpisany grafik. Kolejną istotną kwestią w sprawie spotkań biznesowych jest to, żeby każda narada kończyła się konkluzją.

W ten sposób uczestnicy mogą poczuć, iż czas ich pracy nie został zmarnowany na darmo, lecz potencjał oraz pomysły można wykorzystać w przyszłości. Jest to niesamowicie istotne w kwestii takowych spotkań biznesowych.

W obecnych czasach wiele firm, zarówno małych, jak większych korzysta z takich spotkań.

Dzięki nim można przedstawić lepsze pomysły oraz wizje z danymi pracownikami. Zdecydowanie warto stawiać na spotkania biznesowe.

Jak zorganizować spotkanie biznesowe

  1. Z wyprzedzeniem dostarcz uczestnikom jak najwięcej informacji.
  2. Ustal rozsądny czas spotkania i jego ramy (program).
  3. Przygotuj przestrzeń, przemyśl logistykę i zadbaj o porządek.
  4. Zapewnij napoje (woda, kawa, herbata).
  5. Podążaj za agendą spotkania i moderuj.
  6. Zakończ spotkanie podsumowaniem i określ dalsze kroki.
metody płatności za kurs
×